Novinky

Jak nakreslit střih na 3/4 legíny

Konstrukce střihu dámských legín

Legíny stále patří k velmi oblíbeným a pohodlným kouskům šatníku. A stejně tak mají celou řadu odpůrců a kritiků. Ušít se dají z bavlněného, polyesterového či polyamidového úpletu s různým podílem elastanu. K dispozici jsou i materiály funkční, v kombinaci se stříbrem. Záleží pro jakou příležitost je chceme nosit. Na doma, na spaní, na sport, jógu, pod sukně … Použitý materiál pak ovlivňuje, zda si střihnete variantu:

  1. Vcelku. Kdy přední a zadní díl jsou střižené jako jeden kus a nohavice vznikne sešitím ve vnitřním švu.

nebo variantu

  1. Dvoudílnou. Kdy přední a zadní díl jsou samostatně střižené a nohavice vznikne sešitím se v bočním i vnitřním švu.

První varianta je vhodná, když máme k dispozici velmi pružný materiál, například plavkovinu. Druhá varianta je vhodná na méně roztažné a pružné úplety.

Jde o střih, tzv. základní, který je možné používat a následně ušít tak, jak je. Případně provádět drobné úpravy, které se zakreslují rovnou do konstrukce.

Postup pro konstrukci střihu dámských legín, střižených vcelku. 

Příprava na kreslení

A. Do připravené tabulky zapíšeme své pečlivě naměřené míry.

Naměřené obvodové tělesné rozměry zapíšeme do tabulky v celých hodnotách. Délkové a šířkové rozměry zapíšeme také v celých hodnotách.

  • obvod pasu (op) měříme v nejužším místě trupu
  • obvod sedu (os) přes boky a zadek
  • boční hloubku sedu (bhs) v sedě, od pasu po židli po boční straně
  • boční délku kalhot (bdk) od pasu na zem, po boční straně
  • obvod lýtka (ol) co nejtěsněji v nejoblejším místě
  • obvod nad kotníky (okot) co nejtěsněji v místě nad kotníkem

Pro velikost M například takto

tablka leginy vel m

Pro samotné kreslení si nevystačíme jen s naměřenými hodnotami. Legíny se šijí z materiálu, které jsou různě pružné do šířky a některé i do délky. A proto je třeba zohlednit, kolik k naměřeným hodnotám přidat na přídavcích. U hodně pružných, elastických materiálu jdou přídavky do mínusových hodnot. (V našem případě použijeme hodnoty konstrukčních přídavků, které odpovídají roztažnosti od 10 do 30 %.)

Doporučuji, padnutí střihu nejdříve ověřit na zkušebním vzorku.

Střih je bez přídavků na švy! Až budete kreslit na látku, nechte si od okraje látky místo na švovou záložku.

 B. Vypočítáme si vzorečky, které nám kreslení střihu urychlí.

předběžné výpočty pro leginy

Konstrukce střihu legín

1. Narýsujeme dvě, na sebe kolmé přímky. Přímku boční a pasovou

2. Od průsečíku těchto dvou přímek si naneseme délkové rozměry: bhs - 1 až 2 centimetry a v pokračování délku kalhot bdk. Vzniknou nám přímky rozkroková a dolní

Vzdálenost od rozkrokové po dolní přímku se nazývá vnitřní kroková délka. A označuje se zkratkou vkd.

3. Od průsečíku přímky rozkrokové a boční, směrem nahoru naneseme rozměr výšku sedu 1/3 z dříve naměřené (bhs-1) +a vznikne nám přímka sedová.  

4. Od dolní přímky směrem nahoru naměříme hodnotu 1/2 vkd + 6 a na každou stranu zakreslíme přímku kolenní.

5. Vzdálenost mezi kolenní a dolní přímkou rozdělíme na třetiny. A v 1/3 si na obě strany zakreslíme přímku lýtkovou. Což v případě 3/4 kalhot bude i přímka délková.

strih leginy 1

 

konstrukce legin delkove rozmery 2

6. Nyní budeme nanášet šířkové rozměry. Od průsečíku boční a sedlové si naneseme směrem vpravo hodnotu 1/4 obvodu sedu - 2 až 4 cm (záleží na pružnosti a roztažností vašeho materiálu). Vztyčíme kolmici. Vznikne nám přímka přední středová.

7. Od průsečíku přímky rozkrokové a přední středové naneseme šíři sedového výkroje pro přední díl, tj. 1/20 os + 1 až 2 centimetry (označené místo nazýváme hrot sedového výkroje předního dílů).

8. Vzdálenost od boční přímky po hrot sedového výkroje (v konstrukci označena písmenem Z) zároveň označuje šíři předního dílu. Rozdělíme si ji na 1/2 a zakreslíme kolmici (v konstrukci čerchovaná čára) střed předního dílu (PD)

9. Na lýtkovou přímku naneseme rozměr obvod lýtka - 2 až 4 cm (podle pružnosti a roztažnosti úpletu) a vztyčíme kolmici směrem ke kolenní přímce.

strih legin sirkove rozmery 3

 10. Jednotlivé body spojíme a zakreslíme přímky pro vykreslení tvaru legín. Boční okraj PD (od průsečíku boční a sedové přímky ke kolenní přímce a od kolenní k lýtkové) a vnitřní krokový okraj PD (od hrotu sedového výkroje směrem ke kolenní přímce a od kolenní k lýtkové)

11. Zakreslíme pomocné přímky pro vykreslení výkroje pro PD

  • od průsečíku sedové a přední středové přímky směrem dolu naneseme 1 cm. Zbylou část (k rozkrokové přímce) rozdělíme na 1/2. Na 1/2 rozdělíme i šířku sedového výkroje předního dílu.

12. Vykreslíme konečný tvar PD střihu legín. Přikreslíme záložku v pasovém okraji - podsádku pro pruženku v šířce 3 až 6 cm (podle šířky gumy, kterou chceme v pase mít). 

  • strih leginy 4

strih legin vykresleni PD 5

13. Konstrukce zadního dílu (ZD) vychází z konstrukční sítě PD, a proto je třeba nejprve předkreslit konstrukční síť PD.

14. Na pasové přímce od středu PD k přímce přední středové naměříme 1/2 hodnotu a zakreslíme přímku, která vychází z průsečíku přímky rozkrokové a přímky přední středové a pokračuje kousek nad přímkou pasovou. Tato přímka se nazývá přímka zadní středová

15. Upravíme sklon sedové a pasové přímky, shodně o 4 až 5 cm směrem nahoru (čím oblejší a vystouplejší zadeček, tím větší hodnota). 

16. Od průsečíku zadní středové a nově zakreslených přímek sedové a pasové naneseme hodnoty, které určují šíři Zd v pasové i sedové části, 1/4 os - 1 až 2. Stejnou hodnotu naneseme i v pase.

17. Na rozkrokové přímce od průsečíku se zadní střední si směrem vpravo naměříme šíři sedového výkroje ZD, hodnotu 1/10 os (označené místo nazýváme hrot sedového výkroje předního dílů).

18. Zároveň rozšíříme předkreslenou konstrukci v bočním a vnitřním okraji o 1 cm na dolní a kolenní přímce.


konstrukce legin ZD 6

19. Zakreslíme tvar zadního dílu. V pase můžeme přinechat i místo pro gumu.

strih leginy ZD 7

PAMATUJ

  • Střih je třeba nejprve ověřit na zkušebním vzorku. Poté si případné úpravy poznačit do konstrukce pro příští použití.
  • S ohledem na pružnost materiálu je třeba upravovat přidavky, které jdou do mínusu. Pružné materiály snesou větší hodnotu, méně pružné menší hodnotu. 
  • A při stříhání úpletu přinechat švové záložky podle toho, jakou šířku stehu použijete na svém stroji.

Ať se dílo podaří :-)