Konstrukce střihu dámských legín
Legíny stále patří k velmi oblíbeným a pohodlným kouskům šatníku. A stejně tak mají celou řadu odpůrců a kritiků. Ušít se dají z bavlněného, polyesterového či polyamidového úpletu s různým podílem elastanu. K dispozici jsou i materiály funkční, v kombinaci se stříbrem. Záleží pro jakou příležitost je chceme nosit. Na doma, na spaní, na sport, jógu, pod sukně … Použitý materiál pak ovlivňuje zda si střihnete variantu
- Vcelku. Kdy přední a zadní díl jsou střižené jako jeden kus a nohavice vznikne sešitím ve vnitřním švu.
nebo variantu
- Dvoudílnou. Kdy přední a zadní díl jsou samostatně střižené a nohavice vznikne sešitím se v bočním i vnitřním švu.
První varianta je vhodná když máme k dispozici velmi pružný materiál, například plavkovinu. Druhá varianta je vhodná na méně roztažné a pružné úplety.
Tenhle návod byl původně určen absolventům mého kurzu. Aby měli nějakou berličku – studijní oporu až budou střih opakovat sami a bez mého dohledu. Je určena všem, kterým nesedí kupované tričko a kteří chtějí umět nakreslit střih trička podle svých naměřených rozměrů (na míru). Jde o návod (postup), který můžete opakovaně používat, a protože si střih následně tvoříte sami, můžete jej využívat i ke komerčním účelům. Sama tuhle konstrukci používám léta a učím ji na svých kurzech.
Jde o střih, tzv. základní, který je možné používat a následně ušít tak, jak je. Případně provádět drobné úpravy, které se zakreslují rovnou do konstrukce.
Postup pro konstrukci střihu dámských legín, střižených vcelku.
Příprava na kreslení
A. Do připravené tabulky zapíšeme své pečlivě naměřené míry.
Naměřené obvodové tělesné rozměry zapíšeme do tabulky v celých hodnotách. Délkové a šířkové rozměry zapíšeme také v celých hodnotách.
- obvod pasu (op) měříme v nejužším místě trupu
- obvod sedu (os) přes boky a zadek
- boční hloubku sedu (bhs) v sedě, od pasu po židli po boční straně
- boční délku kalhot (bdk) od pasu na zem, po boční straně
- obvod lýtka (ol) co nejtěsněji v nejoblejším místě
- obvod nad kotníky (okot) co nejtěsněji v místě nad kotníkem
Pro velikost M například takto
Pro samotné kreslení si nevystačíme jen s naměřenými hodnotami. Legíny se šijí z materiálu, které jsou různě pružné do šířky a některé i do délky. A proto je třeba zohlednit, kolik k naměřeným hodnotám přidat na přídavcích. U hodně pružných, elastických materiálu jdou přídavky do mínusových hodnot. (V našem případě použijeme hodnoty konstrukčních přídavků, které odpovídají roztažnosti od 10 do 30 %.)
Doporučuji, padnutí střihu nejdříve ověřte na zkušebním vzorku.
Střih je bez přídavků na švy! Až budete kreslit na látku, nechte si od okraje látky místo na švovou záložku.
B. Vypočítáme si vzorečky, které jsou pro zdárně zhotovený střih nezbytné.
Konstrukce střihu legín
1. Narýsujeme dvě, na sebe kolmé přímky. Přímku boční a pasovou.
2. Od průsečíku těchto dvou přímek si naneseme délkové rozměry: bhs - 1 až 2 centimetry a v pokračování délku kalhot bdk. Vzniknou nám přímky rozkroková a dolní.
Vzdálenost od rozkrokové po dolní přímku se nazývá vnitřní kroková délka. A označuje se zkratkou vkd.
3. Od průsečíku přímky rozkrokové a boční, směrem nahoru naneseme rozměr výšku sedu 1/3 z (bhs-1) +a vznikne nám přímka sedová.
4. Od dolní přímky směrem nahoru naměříme hodnotu 1/2 vkd + 6 a na každou stranu zakreslíme přímku kolenní.
5. Vzdálenost mezi kolenní a dolní přímkou rozdělíme na třetiny. A v 1/3 si na obě strany zakreslíme přímku lýtkovou.
6. A protože délka kalhot se pro konstrukci měří až na zem, zkrátíme si dolní přímku o 6 až 8 cm a na každou stranu od boční přímky zakreslíme skutečnou délku legín.
7. Nyní budeme nanášet šířkové rozměry. Od průsečíku boční a sedlové si naneseme směrem vlevo hodnotu 1/4 obvodu sedu - 2 až 4 centimetry (záleží na pružnosti a roztažnosti vašeho materiálu) a stejnou hodnotu naneseme od průsečíku boční a středové na druhou stranu. Z těchto bodů vztyčíme kolmice. Vznikly nám přímky přední středová a zadní středová.
8. Od průsečíku přímky rozkrokové a přední středové naneseme šíři sedového výkroje pro přední díl, tj. 1/20 os + 1 až 2 centimetry.
9. Od průsečíku přímky rozkrokové a zadní středové naneseme šíři sedového výkroje pro zadní díl, tj. 1/10 os.
10. Na lýtkovou přímku naneseme rozměr obvod lýtka - 2 až 4 cm.
11. Na dolní přímku (tu skutečnou) rozměr obvod kotníku - 2 až 4 cm.
12. Jednotlivé body na obou stranách spojíme. Od naměřené šířky sedového výkroje směrem k lýtkové, od lýtkové k dolní přímce. Vzniknou přímky vnitřní krokové.
13. Podle obrázku vpravo zakreslíme pomocné přímky pro vykreslení tvaru legín a sedového výkroje.
- Od průsečíku sedové a přední středové přímky směrem dolu naneseme 1 cm. Zbylou část (k rozkrokové přímce) rozdělíme na 1/2. Na 1/2 rozdělíme i šířku sedového výkroje předního dílu.
- Upravíme o 1 cm (směrem dovnitř konstrukce) sklon přední středové přímky a o 3 cm (směrem dovnitř konstrukce) sklon zadní středové.
- Upravíme sklon sedové a pasové přímky, shodně o 4 až 5 cm směrem nahoru.
14. Vykreslíme konečný tvar střihu legín. Přikreslíme záložku v pasovém okraji - podsádku pro pruženku v šířce 3 až 6 cm. Podle šířky gumy, kterou chceme v pase mít.
- Při vykreslování tvaru se řiďte citem. Ten, kdo má stehna hodně zaoblená nepotřebuje velké vybrání ve vnitřním švu aby legíny nebyly příliš těsné. Pokud mám spíše hubená lýtka, nepotřebuji nijak výrazné zaoblení v lýtkové části.
Poslední obrázek slouží pro kontrolu. Jaké rozměry jsem použila pro velikost M.
PAMATUJ
- Střih je třeba nejprve ověřit na zkušebním vzorku. Poté si případné úpravy poznačit do konstrukce pro příští použití.
- S ohledem na pružnost materiálu je třeba upravovat přidávky, které jdou do mínusu. Pružné materiály snesou větší hodnotu, méně pružné menší hodnotu.
- Střih je kreslený jako jeden díl (když díl složíme a sešijeme ve vnitřním švu, vznikne jedna nohavice, pro jednu nohu. Pro ušití legín potřebujeme ustřihnout díl i pro druhou nohu.
- A při stříhání úpletu přinechat švové záložky podle toho, jakou šířku stehu použijete na svém stroji.
Návod, jak si legíny podle tohoto střihu ušít, najdete zde (klikni)
Kam se podívat dál?
Další návody a postupy najdete zde
Závěrem
Budu se těšit na jakýkoliv způsob kontaktu či spolupráce. Ať už budete nakupovat nebo podle mých postupů šít či stříhat.
- Pokud se potřebujete na cokoliv zeptat, neváhejte se na mě obrátit.
- Pokud si chcete prohlédnou nabídku oblečení pak jděte tady.
- Pokud vás zajímají střihy, jsou zde.
- A pokud to jsou návody na šití nebo konstrukci střihu, klikněte sem.